Ungdomsformandens beretning

Første kvartal af 2019 er snart passeret, men et kig i bakspejlet tegner et billede af et begivenhedsrigt 2018.

Udvidet socialt fokus

2018 i børne- og ungdomsafdelingen i BK Union, har været præget af indgåelsen af det Sociale Partnerskab med Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommune.

Sammen med midler fra DIF og Get2Sport, sikrer partnerskabet med kommunen at vi kan opretholde en fuldtidsstilling, med fokus på inddragelse af de børn og unge i vores bydel, der ellers ville have svært ved at deltage i foreningslivet.

Det er i sagens natur ikke noget nyt for BK Union, men nu har vi papir på, og bliver støttet i, at vi er en forenings med plads til alle.

Udover den økonomiske støtte, så er samarbejdet med Kultur- og Fritidsforvaltningen også et vigtigt arbejdsredskab i hverdagen, hvor medarbejderne i forvaltningen hjælper med alt fra små dagligdags udfordringer til større strategiske beslutninger.

Fokusområderne for den fire årige aftale er organisering, frivillighed, lokale samarbejder samt rekruttering og fastholdelse af børn og unge.

Omdrejningspunktet for os har været en bedre organisering af de frivillige, detaljerede beskrivelser af de forskellige roller, og rekruttering af forældre til primært børneholdene.

Vi er pt. mere end 50 trænere og 10 holdledere fordelt på 11 hold. Læg dertil alle forældre der hjælper til med kørsel, tøjvask, kagebagning, afholdelse af stævner og mere end 500 fodboldkampe i 2018. Vi er ved at være en stor og veldrevet forening.

Desværre bød året også på en yderst uheldig hændelse, da vi var nødsaget til at foretage en politianmelde af en træner i ungdomsafdelingen, grundet misbrug af betroede midler.

Sagen er blevet håndteret internt og vi har heldigvis kun fastholde, og endda rekruttere nye medlemmer til den implicerede årgang. Desværre har politiet dd. endnu ikke startet efterforskningen af sagen, hvilket vi selvfølgelig har klaget over.

Desuden har sagen gjort, at vi har strammet endnu mere op i vores arbejdsgange mht. aktiviteter, stævner og rejser.

Sportslig fremgang

Vi har som før nævnt spillet mere end 500 kampe og en vores yngste medlemmer på U/6-U/12 har haft nogle fantastiske oplevelser ved DBUs børnestævner.

På ungdomsholdene er det selvfølgelig U/14a, der er løbet med opmærksomheden. Efter et år som U/13-spillere, der kun bød på 2 nederlag i mesterrækken, besluttede vi i sommeren 2018 undtagelsesvis at søge om dispensation til DBUs fællesrækker, der ellers er forbeholdt licensklubberne. Holdet blev optaget i Øst 2, og skulle krydse klinger med A-licensklubbernes 2. hold og 1. holdene i B- og T-licensklubberne.

Det var en brat opvågning, og efter 4 kampe stod der 0 point på kontoen. Efter en hektisk 2-2 kamp mod vores venner fra Brøndby, tog U/14-drengene maksimumpoint og endte på en flot 3. plads efter Brøndby og FCN.

I den netop påbegyndte sæson har drengene 6 point efter 3 kampe, med sejrer over netop Brøndby Og FCN. Fantastisk præstation af spillere og trænere på årgangen, der også bakkes op af en yderst velfungerende forældregruppe.

Fokus 2019

Efter et par år med kraftig medlemsfremgang, krævede efteråret 2018 et par dybe vejrtrækninger. Kvaliteten i træningen og strukturerne på holdene, kommer hurtigt til at lide under en så kraftig tilgang. Det betød desværre et lille dyk i antallet af medlemmer, men nu er der trukket luft ind, og vi er igen mere 400 medlemmer under 18 år.

For at kunne tage det næste step op 600 medlemmer, skal vi sikre kvalitet i alt hvad vi laver. Det gælder både det sportslige, det sociale, vores pædagogiske tilgang til træning og kampe og vores modtagelse af både forældre og børn.

Til den opgave søgte vi i slutningen 2018 midler til oprettelse af en deltidsstilling som børnekoordinator, og siden 1/1-19 har Ian Melhede haft sin ugentlig gang på kontoret og banerne. Ian er en yderst kompetent herre, med 16 års trænererfaring fra Brøndby IF, og er i besiddelse af en UEFA A-licens.

Udover de sportslige og social fokus vil vi i 2019 sætte endnu kraftigere ind i forbindelse med kontingentinddrivelsen. På trods af den automatiske opkrævning, vi overgik til i 2017, så er der stadig en lille gruppe der har udfordringer med at betale kontingent til tiden. Det skal vi have styr på, og vi er allerede i gang.

Og nu vi er ved økonomien, så har vi også sat os det mål, at børne- og ungdomsafdelingen skal være bedre til at skaffe sponsorere. Vi er sikre på at netværket af lokale forretninger, samt alle de kontakter vores trænere og forældre har i erhvervslivet, kan skaffe os en stor håndfuld sponsorater, der k

Første kvartal af 2019 er snart passeret, men et kig i bakspejlet tegner et billede af et begivenhedsrigt 2018.

Udvidet socialt fokus

2018 i børne- og ungdomsafdelingen i BK Union, har været præget af indgåelsen af det Sociale Partnerskab med Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommune.

 

Sammen med midler fra DIF og Get2Sport, sikrer partnerskabet med kommunen at vi kan opretholde en fuldtidsstilling, med fokus på inddragelse af de børn og unge i vores bydel, der ellers ville have svært ved at deltage i foreningslivet.

Det er i sagens natur ikke noget nyt for BK Union, men nu har vi papir på, og bliver støttet i, at vi er en forenings med plads til alle.

 

Udover den økonomiske støtte, så er samarbejdet med Kultur- og Fritidsforvaltningen også et vigtigt arbejdsredskab i hverdagen, hvor medarbejderne i forvaltningen hjælper med alt fra små dagligdags udfordringer til større strategiske beslutninger.

 

Fokusområderne for den fire årige aftale er organisering, frivillighed, lokale samarbejder samt rekruttering og fastholdelse af børn og unge.

 

Omdrejningspunktet for os har været en bedre organisering af de frivillige, detaljerede beskrivelser af de forskellige roller, og rekruttering af forældre til primært børneholdene.

 

Vi er pt. mere end 50 trænere og 10 holdledere fordelt på 11 hold. Læg dertil alle forældre der hjælper til med kørsel, tøjvask, kagebagning, afholdelse af stævner og mere end 500 fodboldkampe i 2018. Vi er ved at være en stor og veldrevet forening.

 

Desværre bød året også på en yderst uheldig hændelse, da vi var nødsaget til at foretage en politianmelde af en træner i ungdomsafdelingen, grundet misbrug af betroede midler.

 

Sagen er blevet håndteret internt og vi har heldigvis kun fastholde, og endda rekruttere nye medlemmer til den implicerede årgang. Desværre har politiet dd. endnu ikke startet efterforskningen af sagen, hvilket vi selvfølgelig har klaget over.

 

Desuden har sagen gjort, at vi har strammet endnu mere op i vores arbejdsgange mht. aktiviteter, stævner og rejser.

Sportslig fremgang

Vi har som før nævnt spillet mere end 500 kampe og en vores yngste medlemmer på U/6-U/12 har haft nogle fantastiske oplevelser ved DBUs børnestævner.

 

På ungdomsholdene er det selvfølgelig U/14a, der er løbet med opmærksomheden. Efter et år som U/13-spillere, der kun bød på 2 nederlag i mesterrækken, besluttede vi i sommeren 2018 undtagelsesvis at søge om dispensation til DBUs fællesrækker, der ellers er forbeholdt licensklubberne. Holdet blev optaget i Øst 2, og skulle krydse klinger med A-licensklubbernes 2. hold og 1. holdene i B- og T-licensklubberne.

Det var en brat opvågning, og efter 4 kampe stod der 0 point på kontoen. Efter en hektisk 2-2 kamp mod vores venner fra Brøndby, tog U/14-drengene maksimumpoint og endte på en flot 3. plads efter Brøndby og FCN.

 

I den netop påbegyndte sæson har drengene 6 point efter 3 kampe, med sejrer over netop Brøndby Og FCN. Fantastisk præstation af spillere og trænere på årgangen, der også bakkes op af en yderst velfungerende forældregruppe.

 

Fokus 2019

Efter et par år med kraftig medlemsfremgang, krævede efteråret 2018 et par dybe vejrtrækninger. Kvaliteten i træningen og strukturerne på holdene, kommer hurtigt til at lide under en så kraftig tilgang. Det betød desværre et lille dyk i antallet af medlemmer, men nu er der trukket luft ind, og vi er igen mere 400 medlemmer under 18 år.

For at kunne tage det næste step op 600 medlemmer, skal vi sikre kvalitet i alt hvad vi laver. Det gælder både det sportslige, det sociale, vores pædagogiske tilgang til træning og kampe og vores modtagelse af både forældre og børn.

 

Til den opgave søgte vi i slutningen 2018 midler til oprettelse af en deltidsstilling som børnekoordinator, og siden 1/1-19 har Ian Melhede haft sin ugentlig gang på kontoret og banerne. Ian er en yderst kompetent herre, med 16 års trænererfaring fra Brøndby IF, og er i besiddelse af en UEFA A-licens.

 

Udover de sportslige og social fokus vil vi i 2019 sætte endnu kraftigere ind i forbindelse med kontingentinddrivelsen. På trods af den automatiske opkrævning, vi overgik til i 2017, så er der stadig en lille gruppe der har udfordringer med at betale kontingent til tiden. Det skal vi have styr på, og vi er allerede i gang.

Og nu vi er ved økonomien, så har vi også sat os det mål, at børne- og ungdomsafdelingen skal være bedre til at skaffe sponsorere. Vi er sikre på at netværket af lokale forretninger, samt alle de kontakter vores trænere og forældre har i erhvervslivet, kan skaffe os en stor håndfuld sponsorater, der k

Første kvartal af 2019 er snart passeret, men et kig i bakspejlet tegner et billede af et begivenhedsrigt 2018.

Udvidet socialt fokus

2018 i børne- og ungdomsafdelingen i BK Union, har været præget af indgåelsen af det Sociale Partnerskab med Kultur- og Fritidsforvaltningen i Københavns Kommune.

 

Sammen med midler fra DIF og Get2Sport, sikrer partnerskabet med kommunen at vi kan opretholde en fuldtidsstilling, med fokus på inddragelse af de børn og unge i vores bydel, der ellers ville have svært ved at deltage i foreningslivet.

Det er i sagens natur ikke noget nyt for BK Union, men nu har vi papir på, og bliver støttet i, at vi er en forenings med plads til alle.

 

Udover den økonomiske støtte, så er samarbejdet med Kultur- og Fritidsforvaltningen også et vigtigt arbejdsredskab i hverdagen, hvor medarbejderne i forvaltningen hjælper med alt fra små dagligdags udfordringer til større strategiske beslutninger.

 

Fokusområderne for den fire årige aftale er organisering, frivillighed, lokale samarbejder samt rekruttering og fastholdelse af børn og unge.

 

Omdrejningspunktet for os har været en bedre organisering af de frivillige, detaljerede beskrivelser af de forskellige roller, og rekruttering af forældre til primært børneholdene.

 

Vi er pt. mere end 50 trænere og 10 holdledere fordelt på 11 hold. Læg dertil alle forældre der hjælper til med kørsel, tøjvask, kagebagning, afholdelse af stævner og mere end 500 fodboldkampe i 2018. Vi er ved at være en stor og veldrevet forening.

 

Desværre bød året også på en yderst uheldig hændelse, da vi var nødsaget til at foretage en politianmelde af en træner i ungdomsafdelingen, grundet misbrug af betroede midler.

 

Sagen er blevet håndteret internt og vi har heldigvis kun fastholde, og endda rekruttere nye medlemmer til den implicerede årgang. Desværre har politiet dd. endnu ikke startet efterforskningen af sagen, hvilket vi selvfølgelig har klaget over.

 

Desuden har sagen gjort, at vi har strammet endnu mere op i vores arbejdsgange mht. aktiviteter, stævner og rejser.

Sportslig fremgang

Vi har som før nævnt spillet mere end 500 kampe og en vores yngste medlemmer på U/6-U/12 har haft nogle fantastiske oplevelser ved DBUs børnestævner.

 

På ungdomsholdene er det selvfølgelig U/14a, der er løbet med opmærksomheden. Efter et år som U/13-spillere, der kun bød på 2 nederlag i mesterrækken, besluttede vi i sommeren 2018 undtagelsesvis at søge om dispensation til DBUs fællesrækker, der ellers er forbeholdt licensklubberne. Holdet blev optaget i Øst 2, og skulle krydse klinger med A-licensklubbernes 2. hold og 1. holdene i B- og T-licensklubberne.

Det var en brat opvågning, og efter 4 kampe stod der 0 point på kontoen. Efter en hektisk 2-2 kamp mod vores venner fra Brøndby, tog U/14-drengene maksimumpoint og endte på en flot 3. plads efter Brøndby og FCN.

 

I den netop påbegyndte sæson har drengene 6 point efter 3 kampe, med sejrer over netop Brøndby Og FCN. Fantastisk præstation af spillere og trænere på årgangen, der også bakkes op af en yderst velfungerende forældregruppe.

 

Fokus 2019

Efter et par år med kraftig medlemsfremgang, krævede efteråret 2018 et par dybe vejrtrækninger. Kvaliteten i træningen og strukturerne på holdene, kommer hurtigt til at lide under en så kraftig tilgang. Det betød desværre et lille dyk i antallet af medlemmer, men nu er der trukket luft ind, og vi er igen mere 400 medlemmer under 18 år.

For at kunne tage det næste step op 600 medlemmer, skal vi sikre kvalitet i alt hvad vi laver. Det gælder både det sportslige, det sociale, vores pædagogiske tilgang til træning og kampe og vores modtagelse af både forældre og børn.

 

Til den opgave søgte vi i slutningen 2018 midler til oprettelse af en deltidsstilling som børnekoordinator, og siden 1/1-19 har Ian Melhede haft sin ugentlig gang på kontoret og banerne. Ian er en yderst kompetent herre, med 16 års trænererfaring fra Brøndby IF, og er i besiddelse af en UEFA A-licens.

 

Udover de sportslige og social fokus vil vi i 2019 sætte endnu kraftigere ind i forbindelse med kontingentinddrivelsen. På trods af den automatiske opkrævning, vi overgik til i 2017, så er der stadig en lille gruppe der har udfordringer med at betale kontingent til tiden. Det skal vi have styr på, og vi er allerede i gang.

Og nu vi er ved økonomien, så har vi også sat os det mål, at børne- og ungdomsafdelingen skal være bedre til at skaffe sponsorere. Vi er sikre på at netværket af lokale forretninger, samt alle de kontakter vores trænere og forældre har i erhvervslivet, kan skaffe os en stor håndfuld sponsorater.

Slutteligt har vi i februar budt velkommen til et nyt U/19-hold, der er en flok drenge fra Falconér Gårdens gymnasium. Det er vores håb, at det kan være med til at lukke hullet mellem ungdoms- og seniorafdelingen, og drengene er allerede begyndt at træne på de samme tidspunkter som seniorafdelingen.

 

Tak for jeres tid.

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*