Her er formandens 4 ambitiøse punkter for Union

I den anden af tre artikler med Union-formand, Bo Sten Hansen, fortæller han om hans ambitioner for klubben og ikke mindst hvad han ser som klubbens styrker og svagheder.

Hvad er din ambition som formand i Union?
– 1) Fortsætte udviklingen i Ungdomsafdelingen (inkl. en stor pigeafdeling), 2) Sikre en bæredygtig seniorafdeling, hvor vi både kan tænke i resultater (vi SKAL i Danmarksserien i år for første gang), men også har plads til markant flere seniorhold længere nede i rækkerne 3) Skabe et endnu bedre klubliv  og sidst men ikke mindst 4) Skabe en markant økonomisk vækst, som kan sikre opfyldelse af de første 3 punkter. Her er skøjtebanen vigtigt, men også gerne et par sponsorer i folden.

Hvad er klubbens største styrker – og ikke mindst svagheder?
– Vores helt åbenlyse styrke er vores sammenhold på kryds og tværs i klubben. Alle vil hinanden det bedste, og når først man finder ned i Union, så bliver man der. Der ligger et kæmpe uforløst potentiale i at få tiltrukket flere sponsorer – det er det tætteste, jeg kan komme på en svaghed 😉

Du kan læse tredje og sidste del af interviewet med Union-formanden i den kommende tid her på Bkunion.dk.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Din email adresse vil ikke blive vist offentligt.


*