Nyt trænerteam til 2. Senior

mikkel mandrup

Det glæder bestyrelsen at kunne byde velkommen til klubbens nye 2. senior trænerteam.

Det bliver et par sande klubmænd i Mads Porsborg og Mikkel Mandrup, der i det kommende halve år skal stå i spidsen for klubbens Serie 1 hold. Begge spillere har en fortid på klubbens 1. hold, hvor de har valgt at drosle ned af hensyn til bl.a. skader.

De er begge højt værdsatte kulturbærere i klubben og er de helt rigtige til at stå i spidsen for et 2. hold, hvor det i høj grad er de værdier de to personligt står for, der skal bære holdet. De er begge fodboldkloge og bestyrelsen tror på, at de kan hjælpe seniorafdelingen til at tage yderligere et skridt frem i den konstante gode udvikling, der har været over de seneste år.

De nye trænere vil stå i spidsen for træningen første gang torsdag d. 23. juli.